Jakie surowce są wykorzystywane do produkcji siatek rolniczych?

Od siatki rolniczej oczekuje się, że będzie ona wyjątkowo trwała i na tyle lekka, by jedna osoba mogła ją bez większego wysiłku ułożyć w prasie. Dzięki formowaniu materiałów objętościowych w bele są one bardziej odporne na nasiąkanie wilgocią w trakcie opadów deszczu. Zakup dobrej jakości siatki przekłada się więc bezpośrednio na zyski rolnika.

Z czego robi się siatkę?

Do produkcji siatek rolniczych używa się polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE). To nic innego, jak termoplastyczna żywica wytwarzana z chemicznej cząsteczki etylenu. Co ciekawe, tworzywo to znajduje szerokie zastosowanie także w innych branżach, niż rolnictwo. Wynika to z jego charakterystyki: jest ono bardzo lekkie, lecz bardzo wytrzymałe. HDPE powstaje na skutek polimeryzacji, podczas której małe cząsteczki (mery) łączą się w duże (polimery). Podczas wytłaczania siatki z żywicy, cząsteczki najprościej mówiąc, układają się wzdłuż siatki. To sprawia, ze produkt jest bardzo wytrzymały przy naciąganiu w tym kierunku. Dlatego właśnie lekka siatka jest w stanie utrzymać napór ciężkiej beli. Produkcja siatek rolniczych rozpoczyna się od wytłoczenia szerokiej folii z tworzywa. Folia jest następnie cięta na węższe taśmy, które trafiają na krosna. Tam odbywa się dzianie, dzięki któremu powstaje finalny produkt z oczkami.

Wytrzymałość siatki rolniczej a jej waga

Rolnicy są przyzwyczajeni do tego, że aby zwiększyć wytrzymałość danego opakowania rolniczego, muszą użyć grubszego i cięższego materiału. Jeśli chodzi o siatki rolnicze, jest to dość problematyczne zagadnienie. Siatki z gorszych gatunkowo surowców są mniej wytrzymałe, producenci zwiększają więc grubość, by uzyskać odpowiednią jakość. To skutkuje zwiększeniem się ciężaru metra bieżącego siatki, zwiększeniem średnicy oraz wagi rolki siatki. Przy tym wszystkim jej długość pozostaje jednak taka sama. Dlatego właśnie wraz z rozwojem nowych technologii odchodzi się od twierdzenia, że „ciężki” metr bieżący siatki jest bardziej wytrzymały, niż ten, co waży mniej. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z oferowanymi przez nas siatkami Stronger i Cobalt. Każda z nich jest dostępna w standardowej szerokości nawoju 123 cm, jaki i 125 cm oraz 130 cm. Do wytwarzania naszych produktów wykorzystujemy nowoczesny i w pełni zautomatyzowany park maszynowy na licencji niemieckiej oraz surowce najwyższej jakości. Oferowane przez nas siatki są odporne na zrywanie, promieniowanie UV i mróz.

Blog firmy Wald-Gold – Producenta opakowań

Taśmy spinające - w jaki sposób ułatwiają pakowanie?

Bezpieczna dostawa produktów to kluczowy czynnik decydujący o tym, czy klient będzie zadowolony z zakupu i czy dokona go ponownie. Aby jednak tak było, towar musi być dobrze zapakowany. Niezbędne są do tego wytrzymałe taśmy spinające. Poznaj ich zalety i dowiedz się, w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć dostawę nawet dużych, ciężkich ładunków. Taśmy spinające – zalety […]

Blog firmy Wald-Gold – Producenta opakowań

Zastosowanie folii polietylenowej HDPE w rolnictwie

Rolnictwo to branża, która bardzo szybko się rozwija. Pojawiające się cały czas nowe technologie oraz wyspecjalizowane urządzenia szybko adoptowane są do tego, co jest potrzebne w rolnictwie. Swoją drogą, trzeba przyznać, że praca rolnika nie jest ani łatwa, ani lekka, zatem wszystko, co może tę pracę ułatwić albo przyspieszyć jest jak najbardziej potrzebne. Jednak oprócz […]