Jaką siatkę rolniczą wybrać do zbioru pierwszego pokosu?

Chociaż w Polsce do zastosowań rolniczych często wybierany jest sznurek, coraz więcej rolników przekonuje się do siatek rolniczych. Z czego to wynika? Przede wszystkim z większej wydajności pracy z siatką i lepszego zabezpieczania przez nią bel. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej.

Siatka zamiast sznurka

Siatka rolnicza jest bardziej wytrzymała na zrywanie niż sznurek. Producenci określają w kilogramach punkt krytyczny naciągu, w jakim dana siatka zaczyna się rwać. Tańsze siatki mają wytrzymałość na poziomie około 170-180 kg, siatki premium – nawet 275 kg. Siatka rolnicza sprzedawana jest też w różnych szerokościach. Standardem jest szerokość 123 cm, lecz można kupić też 125 i 132 cm. Część rolników decyduje się na użycie siatki 125 cm w standardowej prasie 123 cm – niektóre prasy miewają jednak problem z rozprowadzeniem szerszej siatki. Jeśli chodzi o długość, siatki mogą mieć od 2000 do 4500 m. Dlaczego rolnicy coraz częściej wybierają siatkę zamiast sznurka? To proste: Siatka pokrywa belę równomiernie i sprawia, że jest ona mniej narażona na chłonięcie wilgoci, zwłaszcza na krawędziach. Bele owinięcie siatką mają też regularne kształty, przez co łatwiej się je transportuje i magazynuje. Siatka lepiej wypada też w porównaniu do sznurka, jeśli chodzi o czas pracy: siano czy sianokiszonkę wystarczy owinąć nią 2-4 razy. Przykładowo owinięcie 300 bel sznurkiem trwałoby ponad 3 godziny dłużej, niż siatką. To oczywiście przekłada się koszty paliwa, robocizny, zużycie sprzętu, a przede wszystkim oszczędzanie cennego czasu. Jeśli weźmie się to wszystko pod uwagę, niższa cena sznurka nie wydaje się już tak kusząca.

Siatka do pierwszego pokosu

W użytkowaniu kośnym użytków zielonych ważny jest zbiór zielonki o możliwie najwyższej wartości pokarmowej. I tak na przykład przy zbiorze na siano zaleca się, by pierwszy pokos przeprowadzić w pełni kłoszenia przewodnich gatunków traw, a przy zbiorze do zakiszania – od początku kłoszenia do początku wyrzucania wiech dominujących gatunków traw. Czas zbioru nie powinien przekroczyć 7 dni. Jak widać, kluczowe znaczenie ma czas pokosu i zbioru – dlatego właśnie coraz więcej rolników decyduje się korzystać z „szybkiej” siatki, a nie sznurka.  Niezależnie od tego, jaka siatka zostanie użyta, belę siana owija się nią mniej razy niż np. słomy – wynika to z tego, że siano jest mniej rozprężne. Wybierając siatkę do pierwszego pokosu, warto postawić przede wszystkim na jej wysoką jakość, by zbiory minęły bezproblemowo – od sukcesu pierwszego pokosu zależą wyniki kolejnych. W razie wątpliwości co do konkretnego modelu zachęcamy do zapoznania się z siatkami Waldgold STRONGER i COBALT. Z przyjemnością doradzimy rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej w Państwa przypadku.

Blog firmy Wald-Gold – Producenta opakowań

Jakie są najważniejsze właściwości folii HDPE?

Folię HDPE produkuje się z polietylenu o wysokiej gęstości, co skutkuje tym, że jest naprawdę wytrzymała. Jakie jednak dokładnie ma właściwości i dlaczego tak naprawdę warto jej używać?

Blog firmy Wald-Gold – Producenta opakowań

Opakowania do bezpośredniego kontaktu z żywnością

Można śmiało powiedzieć, że każdego dnia w naszych rękach pojawiają się rozmaite opakowania do żywności. Czy jednak kiedyś zastanawialiście się, jakie muszą one wymagania spełniać, aby móc być w ten sposób wykorzystywane? Warto wiedzieć, że jeśli opakowanie jest niewłaściwie wykonane lub z nieodpowiedniego materiału, to może ono stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. W związku z […]