Jaką siatkę rolniczą wybrać do zbioru pierwszego pokosu?

Chociaż w Polsce do zastosowań rolniczych często wybierany jest sznurek, coraz więcej rolników przekonuje się do siatek rolniczych. Z czego to wynika? Przede wszystkim z większej wydajności pracy z siatką i lepszego zabezpieczania przez nią bel. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej.

Siatka zamiast sznurka

Siatka rolnicza jest bardziej wytrzymała na zrywanie niż sznurek. Producenci określają w kilogramach punkt krytyczny naciągu, w jakim dana siatka zaczyna się rwać. Tańsze siatki mają wytrzymałość na poziomie około 170-180 kg, siatki premium – nawet 275 kg. Siatka rolnicza sprzedawana jest też w różnych szerokościach. Standardem jest szerokość 123 cm, lecz można kupić też 125 i 132 cm. Część rolników decyduje się na użycie siatki 125 cm w standardowej prasie 123 cm – niektóre prasy miewają jednak problem z rozprowadzeniem szerszej siatki. Jeśli chodzi o długość, siatki mogą mieć od 2000 do 4500 m. Dlaczego rolnicy coraz częściej wybierają siatkę zamiast sznurka? To proste: Siatka pokrywa belę równomiernie i sprawia, że jest ona mniej narażona na chłonięcie wilgoci, zwłaszcza na krawędziach. Bele owinięcie siatką mają też regularne kształty, przez co łatwiej się je transportuje i magazynuje. Siatka lepiej wypada też w porównaniu do sznurka, jeśli chodzi o czas pracy: siano czy sianokiszonkę wystarczy owinąć nią 2-4 razy. Przykładowo owinięcie 300 bel sznurkiem trwałoby ponad 3 godziny dłużej, niż siatką. To oczywiście przekłada się koszty paliwa, robocizny, zużycie sprzętu, a przede wszystkim oszczędzanie cennego czasu. Jeśli weźmie się to wszystko pod uwagę, niższa cena sznurka nie wydaje się już tak kusząca.

Siatka do pierwszego pokosu

W użytkowaniu kośnym użytków zielonych ważny jest zbiór zielonki o możliwie najwyższej wartości pokarmowej. I tak na przykład przy zbiorze na siano zaleca się, by pierwszy pokos przeprowadzić w pełni kłoszenia przewodnich gatunków traw, a przy zbiorze do zakiszania – od początku kłoszenia do początku wyrzucania wiech dominujących gatunków traw. Czas zbioru nie powinien przekroczyć 7 dni. Jak widać, kluczowe znaczenie ma czas pokosu i zbioru – dlatego właśnie coraz więcej rolników decyduje się korzystać z „szybkiej” siatki, a nie sznurka.  Niezależnie od tego, jaka siatka zostanie użyta, belę siana owija się nią mniej razy niż np. słomy – wynika to z tego, że siano jest mniej rozprężne. Wybierając siatkę do pierwszego pokosu, warto postawić przede wszystkim na jej wysoką jakość, by zbiory minęły bezproblemowo – od sukcesu pierwszego pokosu zależą wyniki kolejnych. W razie wątpliwości co do konkretnego modelu zachęcamy do zapoznania się z siatkami Waldgold STRONGER i COBALT. Z przyjemnością doradzimy rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej w Państwa przypadku.

Blog firmy Wald-Gold – Producenta opakowań

Co można nadrukować na opakowaniach ozdobnych?

Produkty znajdujące się na sklepowych półkach muszą być ciekawie zapakowane, aby zwracać uwagę potencjalnych klientów. Sytuacja wygląda podobnie, jeżeli przedsiębiorca prowadzi sprzedaż wysyłkową – na opinię klienta w dużym stopniu wpływa to, czy wybrany produkt jest atrakcyjny wizualnie. Właśnie dlatego warto zainwestować w opakowania ozdobne wykonane z dobrej jakości materiałów. Co więcej, można wykonać na […]

Blog firmy Wald-Gold – Producenta opakowań

Jakie zalety mają tuby ozdobne?

Różnego rodzaju opakowania mają zazwyczaj dwie funkcje. Jedna z nich jest czysto praktyczna i polega po prostu na przechowywaniu pewnych produktów. Taką rolę spełnia materiałowa torba, reklamówka foliowa czy plastikowe pudełko. Opakowanie może jednak mieć też jeszcze jedną funkcję – dekoracyjną. W tym kontekście pierwszym skojarzeniem, które się nasuwa, są naturalnie pudełka prezentowe. Akcesoria te, […]